Cliffs of Dover

je novou generací letového bojového simulátoru navazujícího na IL-2 Sturmovik sérii, která byla původně označována jako "Battle of Britain: Storm of War". Obsahuje 11 letadel v celkově 21 rozdílných verzí, jednu historickou mapu (English Channel - 1940) z 8 a dvě statické kampaně (RAF, LW), které se dají nazvat slepencem historických misí.

Nejdůležitějším faktem je dnešní datum 7.12.2012, kdy IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover (30.3.2011) stále dobře nefunguje a to ani po vydání jedenáctého patche (18.10.2012). Veškeré oficiálně uváděné vlastnosti posunující simulaci o generaci vpřed jsou tedy bezvýznamné ve chvíli, kdy přislíbené funkce nefungují, nebo prostředí počtem zúčastněných letounů neodpovídá předloze Bitvy o Britanii. Za uspokojivě funční lze považovat online bitvy, kdy odpadají všechny problémy s AI a vlastně i vším, co bylo vytvořeno pro off-line.

+ sofistikovanější engine management než v původní sérii

+ poškození motoru špatným zacházením

+ námraza s vlivem na letové vlastnosti

+ možnost poškodit jen jeden list vrtule

+ grafické zpracování kokpitů (dosud nejvíce funkční instrument panel v oblasti bojových simulátorů z druhé světové války)

+ k hostování není třeba veřejná IP adresa

+ cena od 300 Kč

- pády procesu launcher.exe

- nižší dostup letadel oproti skutečnému

- v některých situacích se nevykreslují letadla ve vzdálenosti 200-600m

- v offline menu nejsou funkční ovládací prvky pro volbu výzbroje (změna se musí provádět přes online)

- shutering

- nefunkční anti-aliasing (lze vylepšit externí aktivací SMAA)

- nefunkční anisotropic filtering

- různé úrovně LOD mají výrazně odlišné barevné podání textur

- nehmotné stromy

- podivné chování AI (nefunkční rozkazy, vysunování klapek)

- nefunkční přistávací a polohovací světla

- překombinované menu (zbytečná grafika, zbytečné klikání)

- spousta nehotových detailů

Celkově lze IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover hodnotit jako stále nedokončený a stále s kritickými chybami ( IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover BugTracker ). Současně se nemůže rovnat ani kvalitě a funkčnosti původní série.

Situaci vývojáře, který léta prezentoval jen dílčí součásti, odkládal vydání, a nikdy nepředvedl funkční dílo před vydáním doslova placené alfa verze lze popsat následovně.

Co uděláme s nehotovým simulátorem, který se nedaří dokončit ve funkční podobě. (listopad 2011)

Budeme lhát jako když tiskne a vydáme to, co aktuálně máme (vlastnosti uvedené na krabici). Nezapomene produkt přejmenovat, aby vznikla asociace na úspěšný předchozí díl, bez ohledu na to jak je to nesmyslné. Budeme několik měsíců banovat a mazat jakékoliv kritické připomínky na oficiálních fórech. Vlivní simrecenzenti se jistě ustrnou a budou několik měsíců dělat, že nevědí o vydání, případně spáchají doublethink recenzi, kterou podpoříme nově zveřejněnými neověřitelnými informacemi o vlastnostech, které se plánují do budoucích verzí. "Co jiného jim taky zbývá, když kolem nás roky tancovali, pořádali rozhovory a aktivně se podíleli na hypování hry, kterou nikdy neviděli funkční."

Na splátku úvěru to nevydělá, ale podaří se nám přesvědčit investora, aby ještě vrazil peníze do "pokračování" s tím, že má tvrdé jádro idiotů, kteří mu budou dělat zadarmo testery a klidně i několik let snesou nestabilní a nedodělaný zmetek (po 12 měsících od vydání stále platí).

Pak už jen vydržet roky vést vyhýbavé a nekonkrétní řeči, občas prohodit něco o tom jak natrhne konkurenci prdel (opět) a zahrát na banjo.

A hlavně je nutné se celé roky zásadně vyhýbat vyjádření, které by se jen vzdáleně podobalo koncepci.

Při propadu ceny na 300,- lze tvrdit jediné, IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover má potenciál stát se domovem pro hardcore válečníky, pokud budou vycházet opravné patche v intervalu kratším jak 6 měsíců, jinak to byla hra, která měla obrovský potenciál. Aktuální stav, svázaný se faktem "28.4.2012" se dá s přihlédnutím k anketě komentovat jako: beta verze a čekání na odložený patch z důvodu nalezení další kritické chyby. 1C Publishing -"Friday" Update, April 28, 2012